Kdo jsme Poradenství Naše vize Náš tým Blog Kontakt
Stavební spoření jako nejlepší možnost ukládání peněz? Ano, či ne?
18. 05. 2022

Příjemné překvapení. I tak by se dalo nazvat první čtvrtletí letošního roku u stavebních spořitelen. V meziročním srovnání totiž poskytly zhruba o jedno procento více úvěrů než v předchozích letech. Současně také zaznamenaly růst zájmu o nové smlouvy, v meziročním srovnání dokonce až o čtyři procenta více.

Jenže ono to není zase tak velké překvapení. Právě teď stavební spořitelny nabízejí nižší úrokovou sazbu úvěrů zajištěných nemovitostí než banky. Navíc neposkytují úvěry jen na pořízení nového bytu nebo domu, ale také na rekonstrukce a modernizace. A tohle všechno sehrálo svoji roli.

Nižší úrokové sazby jsou u stavebních spořitelen proto, že spořitelny na rozdíl od hypotečních bank poskytují úvěry ze svých zdrojů. Tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Kdežto banky si peníze na hypoteční úvěr pro klienta většinou půjčují, a tudíž úrokové sazby u nich závisí především na ceně peněz na mezibankovním trhu. A také na délce doby fixace.

Stavební spoření jako druhý nejoblíbenější spořicí produkt

Stavební spoření bylo oblíbené vždycky, ale kvůli vysoké inflaci si spousta lidí v produktivním věku stále více uvědomuje, že by bylo potřeba mít nějakou finanční rezervu do budoucna. Mnohem častěji si tak zakládají nové smlouvy právě pro stavební spoření. Další zase chtějí mít peníze uložené v podobě stavebního spoření proto, aby si někdy v budoucnu mohli vzít úvěr na pořízení vlastního bydlení.

Stavební spoření má navíc v Česku velkou tradici. Dokonce se dá říct, že v Česku není téměř žádná domácnost, která by si nikdy stavební spoření nesjednala. Stavební spoření totiž Češi s oblibou zakládají i svým dětem.

Podle posledních průzkumů však oblíbenost stavebního spoření v poslední době lehce klesla a na první místo se dostaly investice do drahých kovů. Je to až téměř učebnicový příklad reakce na zvyšující se inflaci. Dnes podle posledních průzkumů považuje investice do drahých kovů za nejzajímavější možnost ukládání peněz až 55 % oslovených.

Stavební a penzijní spoření hodnotí jako dobrou volbu shodně necelých 50 % oslovených. Přesněji, u „stavebka“ je to 49 % a u penzijního spoření 48 %. Na dalších příčkách oblíbenosti pak následuje spořicí konto (42 %) a akcie, obligace a podílové fondy (35 % oslovených). Směrem od konce oblíbenosti je to pak spoření „do matrace“ (20 %) a investice do kryptoměn (26 %).

Více než polovina rodičů svým dětem pravidelně spoří

Konkrétně je to 55 % rodičů. Současně jich více než polovina odkládá peníze právě do stavebního spoření. Oblíbené jsou také spořicí účty, ty využívají téměř dvě pětiny rodičů. Investice pak jen necelá pětina. Svým vnoučatům pak spoří nebo jim přispívá takzvaně na budoucnost dokonce až třetina prarodičů.

Pro někoho může být překvapením, že je možné dětem už od narození spořit na penzi uzavřením doplňkového penzijního spoření. Stát toto spoření podporuje měsíčním příspěvkem ve výši až 230 korun. Jedná se o dlouhodobý produkt, ale část naspořených peněz může dítě při dodržení sjednaných podmínek získat už na začátku své plnoletosti, tedy v 18 letech.

I přes inflaci tak má spoření stále smysl. Pokud nevíte nebo se potřebujete poradit, jaké spořicí produkty jsou pro vás vhodné, nebo chcete co nejefektivněji spořit svým dětem či vnoučatům, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.

zpět
Ochraňte si svou nemovitost

Dokážete si představit situaci, kdy se vám zničí váš nádherný nový dům nebo byt kvůli požáru, krádeži nebo ničivé bouři? Víte, že takové škody mohou dosahovat i milionů korun a mohly by vás finančně zcela zničit? Jistě se s tím nechcete smiřovat. A také že nemusíte. V tomto článku se dozvíte rozdíl mezi tímto dvěma typy pojištění a poradím vám, jak si vybrat to správné pojištění pro vaši nemovitost.

přečíst
Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu? Nenechte se napálit!

Koupit ojeté auto je mnohdy výhodnější než investovat do vozu nového. Ale jak si být jisti, že nekupujeme vrak, který nám po několika dnech odmítne jet? V tomto článku se podíváme na několik důležitých bodů, na které byste měli při koupi ojetiny dbát. Nebojte se, i když to možná zní složitě, s trochou trpělivosti a vhodnými informacemi rozhodně nebudete bezmocní.

přečíst
Jak zvládat finanční stres a dosáhnout finanční pohody

Finanční stres je termín, který mnozí lidé nemusí znát, ačkoli ho mohou prožívat na vlastní kůži. Vyskytuje se v situacích, kdy nemáte pevnou kontrolu nad svými financemi a neustále si lámáte hlavu nad tím, jak získat peníze na nečekané nebo běžné měsíční výdaje či dokonce běžnou spotřebu. Péče o vaše finanční zdraví by měla být alespoň stejně pečlivá jako péče o vaše fyzické nebo duševní zdraví.

přečíst