Kdo jsme Poradenství Naše vize Náš tým Blog Kontakt
Jak začít spořit a investovat hned teď podle guvernéra ČNB
11. 01. 2023

Řešení vysoké inflace podle guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla existuje. Jeho rady v tomto článku krátce probereme. Tu první radu už většina z nás začala přirozeně dodržovat. Šetříme a méně si půjčujeme. V posledních letech se totiž zase tolik nešetřilo, spíše se utrácelo a peníze jsme si zvykli také mnohem více půjčovat. Napomáhaly tomu i nízké úrokové sazby.

Aby se snížila skutečně vysoká inflace, která nás trápí, je podle Michla potřeba šetřit. Ale pozor, zároveň je také nutné investovat. Jenže, kde a jak šetřit a kde investovat?

Možností je mnoho. Nemusíte nutně využívat jen vysoké úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, ale můžete například v rodinném rozpočtu škrtnout výdaje, které nejsou nezbytně nutné. Šetřit se dá úspornějším chováním ve vlastní domácnosti nebo si třeba můžete odpustit časté návštěvy kaváren a restaurací.

Můžete „šetřit“ i ve svém volném čase

Jestli svůj volný čas využijeme pro zlepšení svojí kondice nebo se naučíme cizí jazyk či si přečteme zajímavé knihy, anebo zda budeme trávit čas na sociálních sítích a sledováním (nekonečných) seriálů, to už záleží na nás.

Nicméně tu první možnost uvádí guvernér Michl jako tu, kterou si pod úsporami ve volném čase představuje právě on sám. Tvrdí, že růst ekonomiky velmi závisí na lidech a jejich píli. A samozřejmě také na kapitálu a technologiích v ekonomice.

Proto Michl radí, aby se lidé vzdělávali, spořili a také kumulovali kapitál. Především na investice. Investovat se dá totiž i po malých částkách, nemusíte hned na začátku investovat desetitisíce, nebo dokonce statisíce. Stačí si zjistit více informací a vybrat si pro sebe tu nejlepší variantu.

Pravidelné investice jsou totiž tím nejlepším řešením

Začít můžete klidně třeba i s investicí 300 Kč měsíčně. Z celkového ekonomického pohledu totiž pravidelné investice občanů pomáhají o něco rychleji snížit vysokou inflaci. A navíc v dlouhodobém horizontu můžete u svých peněz získat zajímavé zhodnocení i vy sami.

Proto neváhejte a investujte. A pokud potřebujete pomoci s tím, jak začít investovat, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji. Na to, jaké je optimální řešení právě pro vás, se podíváme společně.

zpět
Podvodníci mají stále propracovanější metody, obzvlášť si dávejte pozor u telefonátů a internetového bankovnictví

Možná už i vám přišla SMS o uložení neexistujícího balíčku na poště nebo ať si na stránce Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) zažádáte o příspěvky, na které máte nárok. Přitom ani jedna ze zpráv nebyla ve skutečnosti od České pošty nebo MPSV. A určitě jste už slyšeli o telefonických rozhovorech, kdy vám volá údajný pracovník banky, a přitom je to podvodník, který vás chce obrat o vaše peníze.

přečíst
Na co si dát pozor při lyžování v Alpách? Lovci nehod číhají překvapivě nejen na českých dálnicích

Zdálo by se, že téma, na co si dát pozor při lyžování v zahraničí, už máme pro letošní zimu vyčerpané. Ale opak je pravdou. Ještě stále je totiž čas vyrazit si zalyžovat do Alp. Proto se tentokrát podíváme na nástrahy v podobě takzvaných lovců nehod, kteří na vás mohou číhat na sjezdovkách, především v Itálii a Rakousku.

přečíst
Alkohol na lyžích? Pozor, může vás stát hodně peněz a nejen to!

V minulém článku jste se mohli dočíst, jak je důležité mít v zimě na hory správně nastavené pojištění. Nejen úrazové, ale také pojištění odpovědnosti a v případě dovolené v cizině i cestovní pojištění. Co tam však zmíněno nebylo, byla možná výluka v plnění pojistného v případě úrazu nebo újmy na zdraví pod vlivem alkoholu.

přečíst